ویندوز فون 8.1 دکمه‌های اصلی را به نمایشگر منتقل می کند.

مایکروسافت هنوز در حال آزمایش بروزرسانی ویندوز فون 8.1 است، ولی تصاویر جدیدی که به بیرون درز کرده نشان می‌دهد که این سیستم‌عامل در حال حرکت به سمت انتقال دکمه‌های لمسی به روی صفحه نمایش است. تصویر منتشر شده اطلاعات کافی درباره قابلیت جدید ویندوز فون ارائه نمی‌کند اما سه دکمه Back ،Windows و Search در ویندوز فون 8.1 به نمایشگر منتقل شده است.

به نظر می‌رسد که هدف مایکروسافت از حذف دکمه‌های فیزیکی، کاهش هزینه‌های تولید برای سازندگان دستگاه‌های ویندوز فون است. در واقع قرار است که این موضوع به یک مساله انتخابی برای تولیدکنندگان تبدیل شود تا بتوانند محصولات خود را هم با دکمه‌های لمسی فیزیکی خازنی ارائه کنند و هم در صورت صلاحدید خودشان دکمه‌ها را حذف کرده و از قابلیت جدید این سیستم عامل بهره ببرند.

کاهش هزینه، قابلیت جدید به تولیدکنندگان گوشی‌های اندرویدی این امکان را می‌دهد تا با همان سخت‌افزارها و بدون اعمال تغییرات، یک نسخه ویندوز فون از پرچمداران اندرویدی خود را نیز وارد بازار کنند. مایکروسافت مدت‌ها است که تلاش می‌کند تا تولیدکنندگان را مجاب به ساخت یک نسخه ویندوز فون از محصولات اندرویدی‌شان کند و در همین راستا حتی زمزمه‌هایی مبنی بر کاهش هزینه گواهی استفاده از ویندوز فون به گوش می‌رسد تا توجه تولیدکنندگان به این پلتفرم بیشتر شود. مایکروسافت بسیار علاقه دارد تا بزرگ‌ترین تولید کننده محصولات اندرویدی، سامسونگ را برای سرمایه گذاری بیشتر بر این سیستم‌عامل پیشرفته و مدرن مجاب کند.